«Вінцензіана»

Саме під такою назвою до Косівської центральної районної бібліотеки надійшов збірник про життя і творчість Станіслава Вінценза (1888 – 1971) — видатного польського письменника, філософа, етнографа і дослідника Гуцульщини, автора однієї з перших книг «На високій полонині» — чотиритомної праці про наш край та його талановитих мешканців.

У збірнику подано фрагменти творів в українському перекладі, а також словник гуцульських діалектів.

«Багатющу гуцульську традицію — отой геніальний міф – я намагався передати в праці цілого свого життя. Я – дитя гуцульського краю, і моя мати – теж, а люба моя неня Палагна Сліпенчук із Криворівні, також чималу заслугу має в тому, що я досі не забув «людської» мови. Бажав би я бути біля кожного з вас, дорогі читачі, коли читатимете мою книжку, — аби стежити за вашою реакцією, вислухати зауважень, може й догани. Але треба пам’ятати, що ефект, який дає літературна мова, й ефект живого джерела – не одне й те саме.

Доводиться тільки сподіватись, що не одна свіжа крапля джерельна потрапила в мій текст. В усякому разі, хіба не дорікнете мені за те, що я сягнув по дорогі моєму серцю скарби і що ваше добро називаю також і моїм. Гуцульський епос – це один із небагатьох уже в Європі міфічних переказів, і я, виявляючи свої почуття до українського народу, не можу зробити нічого кращого, як офірувати йому свою книжку. Аби він повернув собі те, що є його власністю, і що має тепер далеко не кожен із європейських народів» — ось такими щирими словами висловлює С.Вінценз свій феномен любові до нас всіх.

Збірник «Вінцензіана» адресований усім, хто цікавиться Гуцульщиною і прагне долучитися до її дослідження.

30 листопада виповниться 125-та річниця від дня народження Станіслава Вінценза, тож пошанувати залюбленого у наш край польського письменника-дослідника – наш обов’язок.

П. ГУРАЛЮК,
завсектором краєзнавства Косівської ЦРБ

Share

Comments are closed.

Архів публікацій