Легенди Косова: Як від мору рятувалися

У давніші часи, мало не до кінця XIX століття, наші землі час від часу навідував мор, тобто епідемія чуми або холери. Страх що розповідали про це старі люди! Ще літ 50-60 тому були в Косові такі, що пам’ятають ту Божу кару. Хвороба падала не знати звідки. Ранком ще чоловік був здоровий, а ввечері його вже тягли до ями. Що лише не вигадували для порятунку! Палили ватру, аби вогнем і димом відганяти пошесть. Обкурювали хати і людей смолою, ялівцем. Кропили свяченою водою, обкаджували. Ніщо не помагало. У хатах лежало по кілька трупів. Мертві валялися дорогами та у ровах. Не було кому й за упокій душі помолитися. Ховали без попа і молитви. Хто міг, тікав у ліс, у гори. Жиди полишали місто та й сиділи попід Голицею у шалашах.

Зібрала міська ґміна старих, мудрих людей, щоб урадити, що ж діяти, аби врятуватися від видимої загибелі. Радили-радили, і знайшли причину лиха в тому, що люди занепали духом, піддалися страхові, а тому й гинуть як мухи. Треба дух підняти! Познаходили у місті вцілілих музикантів, казали їм ставитися до ґміни з тим, хто що має: чи скрипку, чи бубон, чи цимбали. Знайшли бочівку горілки, поклали на візок.

Ранком міщани почули, що вигравають музики. Вибігали дивитися, що за чудо? А то серединою вулиці йдуть скрипалі та цимбалісти, витинають з усіх сил скочні танці, а бубністи так стараються, аж земля дрижить. За музикантами двоє хлопів тягнуть візок з бочкою, а два інші частують чаркою кожного, хто підходить. Люди ніби забули про своє нещастя — співали, пускалися в танець, сміялися з мору і посилали його до ясної холєри. І що ви думаєте? Від того дня та проклята хвороба почала відступати, а небавки й зовсім пропала. І відтоді в Косові мору вже не бувало. Навіть у війну, хоч траплявся тиф, червінка, але так, аби народ поголовно пропадав, то вже не було.

Share

Comments are closed.

Оголошення

При Косівській міській бібліотеці відкриваються безкоштовні курси режисури, кіно та журналістики, які будуть проводити Генкалюк Руслан — режисер-документаліст та Цуприк Діана — тележурналіст. Запрошуємо всіх бажаючих! Контактні телефони: 0967673966, 0979111824

Архів публікацій